Jakie są obowiązki opiekunki w żłobku?

Praca z najmłodszymi wymaga szeregu różnych zdolności. Każdego dnia opiekunka musi wykorzystywać swoje umiejętności organizacyjne oraz kreatywność, by zapewnić dzieciom jak najlepszą opiekę. Lista zadań w żłobku jest długa, więc przed wyborem tej ścieżki kariery warto się z nią zapoznać. Co zatem należy do codziennych obowiązków opiekunki? O tym w dzisiejszych wpisie.

Zakres obowiązków opiekunki w żłobku

To, jak wygląda praca z dziećmi w żłobku, zależy od ich wieku, ale także stopnia samodzielności. Każdy maluch ma swoje własne tempo rozwoju, co jest szczególnie widoczne w pierwszych latach życia. Maluszki zwykle wymagają pomocy w podstawowych czynnościach higienicznych. Dlatego do zadań opiekunki należy przewijanie, pielęgnacja czy pomoc w takich czynnościach, jak mycie rączek lub przebieranie w razie potrzeby. Młodsze dzieci będą także wymagały karmienia lub czasem niewielkiej pomocy w zjedzeniu posiłków. Jednak dobra opiekunka nie powinna tylko wyręczać dzieci we wszystkich czynnościach.

Do jej zadań należy wspieranie rozwoju maluchów, więc musi ona zachęcać do samodzielnego wykonywania różnych czynności, takich jak jedzenie czy korzystanie z nocniczka. Należy mieć świadomość, że praca w żłobku wiąże się z dużą ilością aktywności fizycznej. Dzieci trzeba podnosić, przebierać, układać do snu, co czasem potrafi być sporym wyzwaniem. Maluchy bywają ruchliwe i nie zawsze są chętne do współpracy. Dlatego w tej pracy liczy się przede wszystkim empatia i cierpliwość.

Podstawowe obowiązki opiekunki w żłobku

Chociaż głównym zadaniem opiekunki jest zadbanie o bezpieczeństwo i podstawowe potrzeby maluchów, to na tym jej praca się nie kończy. Zakres obowiązków opiekunki w żłobku obejmuje organizację i przeprowadzanie różnego rodzaju zajęć i zabaw dla maluchów. Powinny one wspierać rozwój fizyczny, umysłowy, emocjonalny, ale także społeczny maluchów Jest tego całkiem sporo, dlatego do obowiązków opiekunów należy opracowywanie scenariuszy zajęć. Ważne jest także, aby ustanowić grafik zajęć w dłuższej perspektywie czasu, więc niezbędne jest ułożenie planu na przykład tygodniowego bądź miesięcznego. Jednak nie tylko zajęcia wymagają odpowiedniej organizacji. Każde wyjście z dziećmi czy wycieczka również musi być odpowiednio zorganizowana.

Dodatkowe obowiązki opiekunki w żłobku

Trudno wymagać od najmłodszych, żeby sami dbali o porządek wokół siebie. Warto ich do tego zachęcać i wprowadzać dobre nawyki, jednak oczywiście to po stronie opiekunki leży zadbanie o otoczenie maluchów. Sprzątanie zabawek po kilka razy dziennie jest więc codziennością. Oprócz tego, w zależności od placówki, do zadań mogą należeć także ogólne porządki, takie jak odkurzanie, mycie podłóg, łazienek zmywanie naczyń oraz dbanie o czystość przedmiotów używanych przez dzieci. Jednak na tym nie koniec. By zapewnić najmłodszym przyjazne otoczenie, często tworzy się dekoracje w salach, a nawet w szatniach. Trzeba też przygotować dzieciom miejsce do leżakowania, rozłożyć pościel, a później wszystko zwinąć z powrotem.

Jakie kwalifikacje powinna mieć opiekunka w żłobku?

Kwalifikacje opiekunki dziecięcej obejmują także komunikację i wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. Są one niezbędne, by nawiązać nić porozumienia z maluchami. Do każdego dziecka należy podchodzić indywidualnie, reagować na jego potrzeby, ale także pomóc mu w wyrażeniu swoich emocji. Ważną kwestią jest także właściwa komunikacja z rodzicami. Muszą być oni na bieżąco informowani o wszystkich wydarzeniach w placówce, ale także w postępach oraz problemach swojej pociechy. Przekazywanie tych ostatnich jest szczególnie trudne, dlatego opiekunka musi umieć robić to w sposób jak najbardziej obiektywny i dyplomatyczny. Opiekunka powinna też posiadać odpowiednie przygotowanie oraz wykształcenie. Jak zatem zacząć, jeśli nie masz doświadczenia? Najlepszym na to sposobem jest kurs zawodniania.pl, którego ukończenie da Ci uprawnienia oraz niezbędną wiedzę.