Czy dziećmi może zajmować się każdy? Wiele osób uważa, że tak. Jednak, by móc pracować w żłobku, trzeba spełnić wiele wymagań. To zajęcie, które może dać dużo satysfakcji, jednak jak wszystko ma swoje wady i zalety, które warto poznać, zanim zdecyduje się na tę ścieżkę zawodową. Oto co warto wiedzieć o pracy opiekunki.
Kto może zostać opiekunką w żłobku?
Chęci do pracy i odpowiednie podejście nie wystarczą. Według polskiego prawa z dziećmi do lat trzech mogą pracować osoby, które mają kwalifikacje położnej, pielęgniarki, opiekunki dziecięcej i nauczyciela przedszkolnego czy pedagoga. Oczywiście nie tylko tacy specjaliści pracują z najmłodszymi. Opiekunką może zostać również osoba, która posiada przynajmniej wykształcenie średnie oraz dwa lata doświadczenia w pracy z dziećmi do lat trzech. Nie może też być karana, mieć ograniczonych praw rodzicielskich czy nie wywiązywać się z obowiązku alimentacyjnego.
Jak rozpocząć pracę jako opiekunka w żłobku?
Czy zatem osoby początkujące nie mają szansy na pracę w żłobku? Nic podobnego. Według ustawy uprawnienia do pracy z dziećmi można zdobyć także, kończąc kurs obejmujący 280 godzin szkolenia, przy czym 80 z nich musi mieć formę zajęć praktycznych. Sprawdź kurs zawodniania.pl.
Ile zarabia opiekunka w żłobku?
Jak w każdym zawodzie, również w pracy opiekunki zarobki zależą od różnych czynników. Pensja nie może wyglądać w inny sposób w przypadku osób pracujących na umowie o pracę, a inaczej na umowie zlecenie. Na wysokość zarobków może wpłynąć doświadczenie, a także wykształcenie lub dodatkowe kursy opiekunki. Należy również wziąć pod uwagę to, że zarobki mogą się znacznie różnić w zależności od tego, czy placówka jest państwowa, czy prywatna. Uogólniając, średnie zarobki opiekunki w 2022 roku wynosiły 3700 zł brutto.
Jak wygląda praca w żłobku?
O tym, jak dokładnie wyglądają codzienne obowiązki opiekunki, pisaliśmy więcej tutaj. Warto wiedzieć, że praca z najmłodszymi wymaga prawdziwej wielozadaniowości. Maluchom trzeba pomagać w codziennych czynnościach, takich jak karmienie czy przewijanie. Należy także dbać o bezpieczeństwo dzieci i porządek w ich otoczeniu. Ważne jest także, by wspierać je emocjonalnie oraz organizować zajęcia, które będą pozytywnie wpływały na ich rozwój. Opiekunka musi także współpracować z innymi specjalistami, na przykład psychologiem czy logopedą, a także być otwartą na komunikację z rodzicami podopiecznych.
Praca w żłobku prywatnym
Wiele osób zastanawia się, czym różnią się obowiązki opiekunki pracującej w żłobku prywatnym i państwowym. Jak już wspominaliśmy wcześniej, różnica może być odczuwalna w zarobkach. Praca w prywatnej placówce może wiązać się z dodatkowymi benefitami. Jednak zakres obowiązków opiekunki pozostaje zwykle ten sam. Zaletą zatrudnienia w żłobku prywatnym jest to, że zazwyczaj grupy są bardziej kameralne, przez co praca jest odrobinę sprawniejsza i łatwiej skupić się na potrzebach pojedynczych dzieci.
Praca w żłobku państwowym
Mimo zalet pracy w firmie prywatnej wiele opiekunek preferuje jednak żłobki państwowe. Tak zwana praca w budżetówce może wiązać się z otrzymywaniem dodatków albo „trzynastki”. Oprócz tego opiekun ma zdecydowanie więcej dni wolnych. Żłobki prywatne zwykle pracują cały rok, natomiast pracownicy placówek publicznych mają dla siebie weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy. Poza tym w wakacje można liczyć na długi, ponieważ aż miesięczny urlop.
Czy warto zostać opiekunką w żłobku?
Jeśli jesteś osobą empatyczną, która uwielbia spędzać czas z dziećmi to zdecydowanie warto. To praca, która może się stać swego rodzaju misją. Pomoc dzieciom w prawidłowym rozwoju i codziennym poznawaniu świata daje poczucie, że robisz coś naprawdę ważnego. Poza tym więź, jaką można nawiązać ze swoimi podopiecznymi, jest bezcenna. To również zajęcie, w którym trudno o nudę czy monotonię, gdyż każdy dzień jest pełen niespodzianek. Warto też wziąć pod uwagę, że jest to zawód niezwykle ważny społecznie, który daje ogromne szanse na stabilne zatrudnienie.