Zadaniem opiekunki w żłobku jest nie tylko zadbanie o podstawowe potrzeby czy bezpieczeństwo maluchów. Bardzo ważną częścią dnia są zabawy dostosowane do wieku dzieci. Zajęcia czy aktywności muszą uwzględniać potrzeby rozwojowe oraz możliwości najmłodszych i oczywiście dawać mnóstwo radości. Dlatego w tym artykule przedstawimy pomysły na zabawy, które warto wykorzystać w pracy opiekunki.
Zabawy dla dzieci w żłobku – dlaczego są potrzebne?
Zabawy w przypadku dzieci do 3 roku życia mają kluczową rolę, gdyż maluchy uczą się poprzez zabawę. Takie aktywności pozwalają nabywać nowe umiejętności oraz nawiązywać kontakt z rówieśnikami z grupy. Dzięki zabawom żłobek staje się dobrze kojarzącym się miejscem, do którego maluszki chcą przychodzić.
Dlatego warto swoim podopiecznym proponować aktywności, które będą wspierać ich rozwój społeczny oraz emocjonalny, ale także pomogą im w nauce mowy, będą wspierać ich kreatywność czy sprawność ruchową. Bardzo istotnym etapem zapoznawania dzieci ze żłobkiem są zabawy adaptacyjne. Pozwalają one maluchom wejść w zupełnie nowe środowisko w przyjazny sposób, jednocześnie poznając opiekuna oraz inne dzieci z grupy.
Zabawy adaptacyjne w żłobku
Łapanie baniek mydlanych
To łatwa i bezpieczna zabawa, z którą poradzą sobie nawet maluszki. Dzieci stają w rozsypce na dywanie, a opiekun wydmuchuje w powietrze tęczowe bańki. Zadaniem maluchów jest ich łapanie i przebijanie. Taka zabawa pomaga rozwijać koordynację ręka-oko i zachęca maluchy do ruchu.
Skoki na kolorowych chustach
To bezpieczniejsza wersja toru przeszkód dostosowana dla maluchów. Kolorowe chusty lub serwetki należy ułożyć w taki sposób, by dziecko mogło przeskakiwać z jednej na drugą, jak na kamieniach w rzece. Układamy taki kolorowy tor i wyznaczamy start oraz linię mety. Zadaniem dzieci jest jego pokonanie.
Zabawy ruchowe dla dzieci w żłobku
Czytanki z opiekunem
Jeśli tylko jest taka możliwość, proces adaptacyjny malucha warto zacząć od zapoznania z opiekunem, by dać dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dobrym pomysłem jest przeczytanie dziecku książeczki o bajkowym bohaterze, który również zaczyna swoją przygodę ze żłobkiem. To stworzy przyjazną atmosferę i pozwoli dziecku łatwiej oswoić się z nową sytuacją.
Przedstawmy się
Tę zabawę proponujemy maluchom, które potrafią już wypowiedzieć swoje imię. Do zabawy potrzebna będzie piłka lub maskotka. Dzieci siadają w kółku na dywanie, a prowadzący włącza muzykę, po czym wyłącza ją w losowym momencie. Dziecko, które trzyma zabawkę w chwili, gdy muzyka ucichnie, wypowiada głośno swoje imię.
Zabawy w żłobku: zajęcia edukacyjne
Obrazkowa zgadywanka
Opiekun przygotowuje obrazki ze zwierzętami, a dzieci siadają w kółku. Następnie pokazuje pojedyncze obrazki, a zadaniem dzieci jest odgadnięcie nazwy zwierzęcia. Warto też zachęcić maluchy do prezentowania dźwięków, jakie wydają z siebie poszczególne zwierzątka oraz mówienia, czym się żywią. Taka zabawa wspiera rozwój mowy dziecka i poszerza zasób słownictwa. Można przygotować także inne zgadywanki z przedmiotami codziennego użytku czy członkami rodziny.
Jesienne zabawy
Okres jesienny to doskonała pora na wyjścia z maluchami i poznawanie piękna natury. Dzieci mogą zbierać kasztany do koszyczka i liczyć wspólnie z opiekunem, ile skarbów udało im się zebrać. Można także pozbierać na dworze liście, a następnie posegregować je, ćwicząc z dziećmi rozpoznawanie kształtów.
Kreatywne zabawy muzyczne w żłobku
Wspólne śpiewanie
Najmłodszym dzieciom jest trudno zapamiętać słowa całej piosenki. Jednak po jakimś czasie będą wtórować opiekunowi, zapamiętując pojedyncze słowa. Na pewno z czasem maluchy zrobią ogromne postępy.
Poznawanie instrumentów
Maluchy powinny spróbować swoich sił również w tworzeniu muzyki. Poznawanie prostych instrumentów takich jak grzechotki, tamburyn, talerze czy trójkąt to wielka frajda. Takie eksperymenty pozwalają rozwijać poczucie rytmu oraz słuch muzyczny u dzieci.